
Hot-stamping
zwany również termodrukiem, hot-printem – technika druku z użyciem folii hot-stampingowej i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło.
Hot-stampingu używa się do uszlachetniania druku, ozdabiania przedmiotów, znakowania, zabezpieczenie druku (zwłaszcza folie holograficzne).

Tampondruk
– technika druku pośredniego, zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach (zwanych kształtkami) takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal itp.
Tampondruk stosuje się do wykonywania napisów na powierzchniach bardzo zróżnicowanych, od długopisów, przez kolekcjonerskie numizmaty, części samochodowe aż po panele czołowe różnego sprzętu AGD i RTV.
Lakierowanie UV
To bardzo popularna metoda uszlachetniania. Polega ona na tym, że pokrywa się zadrukowaną powierzchnię warstwą lakieru za pomocą techniki sitodruku. Do lakierowania UV stosuje się specjalistyczne maszyny nazywane lakierówkami. Warstwę lakieru utrwala się promieniowaniem UV. Dzięki temu, jest ona wyjątkowo trwała. Najczęściej stosuje się błyszczący lakier UV. Za pomocą tej metody uszlachetniania druku lakieruje się papiery, kartony oraz tworzywa sztuczne.
Dzięki lakierowaniu UV zadrukowane materiały są odpowiednio zabezpieczone przed ścieraniem oraz przed wilgocią. Metoda pozwala na nakładanie lakieru UV na całą zadrukowaną powierzchnię lub miejscowo. Za pomocą tej techniki uszlachetniania druku można stworzyć przepiękne ulotki, foldery, katalogi, kalendarze, opakowania produktów oraz okładki magazynów. Lakier może być: matowy, błysk, holograficzny z brokatem lub 3D (wypukły)
Plomieniowa Aktywacja Powierzchni
Najszerzej stosowań metod przygotowania przedmiotów z tworzyw sztucznych do druku bezpośredniego, klejenia czy lakierowania jest metoda utleniania za pomoc płomienia gazowego.
W wysokiej temperaturze płomienia gazowego cząstki tlenu rozpadaj si na wolne atomy tlenu, ponadto gazy spalinowe zawieraj aktywne molekuły węgla i azotu, swobodne elektrony, dodatnio naładowane jony. Powstała plazma gazowa posiada mniejszą gęstość i energię elektronów w porównaniu do wyładowania koronowego, lecz jej przeplyw masowy jest znacznie większy.
LAKIER UV SOFT TOUCH
Lakier soft touch zapewnia niezwykle delikatne i miękkie wykończenie. W dotyku przypomina ono welur. Wiele osób porównuje je również do skórki brzoskwini. Powierzchnia lakierowana tego typu produktem nie jest więc typowa – daleko jej do jedwabistej gładkości. Warto wiedzieć, że lakiery soft touch występują w rozmaitych wariantach, co przekłada się na inny efekt końcowy.
Jakie wykończenie daje lakier soft touch?
Lakier soft touch nie nadaje połysku. Wydobywa głębie koloru, dzięki czemu wydaje się on być bardziej nasycony. Powierzchnia może być zbliżona do zamszu lub gumy, jednak w każdej sytuacji jest ona matowa. Aplikacja lakieru soft touch nie jest zbyt skomplikowana. Zwykle posiada on konsystencję o optymalnej gęstości, przez co nie ścieka podczas nakładania. Dużym plusem jest również krótki czas wysychania.
Lakiery soft touch mogą być nakładane na rozmaitych podłożach, zarówno syntetycznych, jak i chłonnych. Dzięki temu, że tworzą teksturę wyjątkowo miłą w dotyku są one wykorzystywane w rozmaitych branżach. Trzeba wspomnieć, że tak wykończona powierzchnia jest odporna na zarysowania, czy też pęknięcia. Podstawową wadą jest niska odporność na ścieranie. Oznacza to, że nadruk raczej nie sprawdzi się na powierzchniach często czyszczonych i szorowanych. Lakier soft touch nie wymaga dalszego pokrywania np. lakierem ochronnym.
Gdzie wykorzystywany jest lakier soft touch?
Nadruki stworzone za pomocą lakieru soft touch prezentują się dość efektownie. Z tego względu chętnie stosowane są podczas produkcji różnorodnych materiałów reklamowych. Nierzadko występują one również na opakowaniach produktów. Lakiery soft touch sprawdzają się także podczas wykańczania części samochodowych.
Z powodzeniem lakier ten może zostać użyty w końcowym etapie procesu hydrografiki. Po nałożeniu hydrografiki, często w celu dodatkowego zabezpieczenia danego elementu oraz nadania mu wyrazistości nakłada się lakier bezbarwny. Daje to świetny efekt wizualny i wpływa na atrakcyjność produktu. W przypadku lakieru soft touch uzyskujemy efekt nieco inny niż w przypadku standardowych lakierów. Jest on zbliżony do matu, ale jego niewątpliwą zaletą jest powłoka, jaką tworzy ten lakier. Jest ona niezwykle miła w dotyku niczym meszek, co daje zaskakujące wrażenia dotykowe.